- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The HP Wireless Mouse 220 features 2.4 GHz RF wireless connectivity and 1600 DPI tracking. It has a battery life of up to 15 months and is compatible with Windows, Mac and ChromeOS operating systems.
Design | |
|---|---|
| HP segment | For home |
| Product color | Sunset Red |
| Form | Both hands |
Power | |
| Battery life | 15 months |
| Battery type | AA |
| Power source | Batteries |
| Number of supported batteries | 1 |
Weight and Dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Depth | 57 mm |
| Height | 39.1 mm |
| Width | 94.8 mm |
System Requirements | |
| Other supported operating systems | ChromeOS |
| Supported Windows operating systems | Windows 8, Windows 10, Windows 7 |
| Supported Mac operating systems | Yes |
Mouse Specifications | |
| Button type | Push buttons |
| Purpose | For the office |
| Number of buttons | 3 |
| Roll type | Roll |
| Number of roller wheels | 1 |
| Device interface | RF Wireless |
| Motion detection technology | Optical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Motion resolution | 1600DPI |