Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts DS70PLUS-450BL1 NEXT Core is a full motion desk mount for curved ultra-wide screens up to 49". The mount features a strengthened head specifically designed for curved ultra-wide screens and to support a higher maximum weight up to 18 kg (curved 14 kg). The versatile tilt (90°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the screen. Additionally, the mount has gas spring height adjustment (26,1-55 cm) and depth adjustment (5,4-49,7 cm), to create the perfect working position.
The DS70PLUS-450BL1 NEXT Core features the nifty 180° stop mechanism, that allows you to safely adjust the mount even when it's placed close to a wall or separation panel without making contact with the wall. The smart cable management system ensures orderly routing of the cables.
The DS70PLUS-450BL1 is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100 mm. For non-standard hole patterns, Neomounts has various VESA optional adapter plates available. The desk mount is equipped with an Quick-release VESA system and comes with both a topfix clamp and grommet for quick and easy installation.
The packaging of the NEXT Core is 100% plastic free and entirely made from cardboard and paper.
For wall installation, the AWL75-450BL wall adapter is optionally available.
| Summary | Neomounts DS70PLUS-450BL1 Monitor arm 17-49" - gas spring - Topfix - 180°-stop. Mounting: Clamp/Grommet, Maximum weight capacity: 18 kg, Minimum screen size: 43.2 cm (17"), Maximum screen size: 124.5 cm (49"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Swivel angle range: -90 - 90°, Tilt angle range: -45 - 45°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=DS70PLUS-450BL1 |
| Unit Box Height | 0.29 |
| Unit Box Length | 0.45 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Desk thickness (max) | 45 mm |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Distance to the wall (max) | 568 mm |
| Distance to the wall (min) | 108 mm |
| Maximum screen size | 49 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Maximum weight capacity (per curved/ultra-wide display) | 14 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 18 kg |
| Minimum screen size | 17 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Adjustable depth | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Cable management | Yes |
| Depth adjustment range | 54 - 511 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 261 - 555 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Pivot angle | -180 - 180 ° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -45 - 45 ° |
| Width adjustment | 920 mm |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Depth | 568 mm |
| Height | 653 mm |
| Weight | 3980 g |
| Width | 120 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package net weight | 5100 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 5100 g |
| Package width | 280 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum weight | 1 kg |
| Width adjustment range | 0 - 920 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 20500 g |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Master (outer) case length | 275 mm |
| Master (outer) case net weight | 16000 g |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 64 pc(s) |
| Model | DS70PLUS-450BL1 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01834 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.05 kg |