Motorola moto g05 16.9 cm (6.67") Dual SIM Android 15 4G USB Type-C 8 GB 128 GB 5200 mAh Blue
Motorola moto g05 16.9 cm (6.67") Dual SIM Android 15 4G USB Type-C 8 GB 128 GB 5200 mAh Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor model | Helio G81 Extreme |
| Processor family | MediaTek |
| Processor architecture | ARM Cortex-A75+Cortex-A55 |
| Protection features | Water repellent |
| Housing material | Artificial leather, Glass, Plastic |
| Product colour | Blue |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 18 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 188.8 g |
| Width | 76 mm |
| Height | 165.7 mm |
| Depth | 8.17 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| Bluetooth version | 5.4 |
| 4G standard | LTE |
| 5G standard | Not supported |
| Bluetooth | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | TurboPower |
| Graphics card | Mali-G52 MC2 |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Protective case | Yes |
| Screen to body ratio | 85.29% |
| Panel type | LCD |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display glass type | Corning Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 3 |
| Pixel density | 263 ppi |
| Colour depth | 8 bit |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 1000 cd/m² |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Display diagonal | 16.9 cm (6.67") |
| Display resolution | 1604 x 720 pixels |
| Operating system installed | Android 15 |
| Platform | Android |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Speakers | stereo |
| Number of microphones | 1 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| RAM type | LPDDR4X |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Face detection | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 1.28 µm |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera type | Single camera |
| Panorama | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Night mode | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera aperture number | 2.05 |
| Front camera type | Single camera |
| Self-timer | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Flash type | LED |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Continuous video playback time | 19 h |
| Standby time (3G) | 600 h |
| Talk time (3G) | 39 h |
| Continuous navigation | 20 h |
| Gesture sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS02: Flammable, GHS09: Environmental hazard, GHS07: Harmful |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Do not expose the device to high temperatures or direct flames. |
| Secure User Plane Location (SUPL) | Yes |
| LTE Positioning Protocol (LPP) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Repairability class | B |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Battery endurance per cycle | 3622 min |