Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
More storage space for smartphones and tablets
The internal memory of your smartphone or tablet reaches its limits? Upgrade with the microSD Card Class 4 from Intenso. It offers additional storage space for apps, photos or videos and convinces with reliability and performance strength. The microSD Cards with speed class 4 achieve transfer rates of up to 20 MB/s.
| Summary | Intenso 3403470. Capacity: 16 GB, Flash card type: MicroSDHC, Flash memory class: Class 4, Read speed: 20 MB/s, Write speed: 5 MB/s. Protection features: Dust resistant, Scratch resistant, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.intenso.de/en/products/memory-cards/microsd-card-class-4 |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Capacity | 16 GB |
| Flash card type | MicroSDHC |
| Flash memory class | Class 4 |
| Read speed | 20 MB/s |
| Write speed | 5 MB/s |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant/Scratch resistant |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Weight | 0.11 g |
| Width | 15 mm |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Plug and Play | Yes |
| USB powered | No |
| USB required | No |
| Unit Calculated Volume | 7.227E-05 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.014 kg |