The FIXETTO 18/50 S Solo stapler is a cordless tool for fastening materials with staples. It has a comfortable handle, LED lighting, a capacity of 100 staples, a maximum staple length of 38 mm and a firing speed of 60 shots per minute.
The FIXETTO 18/50 S Solo stapler is a cordless tool for fastening materials with staples. It has a comfortable handle, LED lighting, a capacity of 100 staples, a maximum staple length of 38 mm and a firing speed of 60 shots per minute.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The FIXETTO 18/50 S Solo stapler is a cordless tool for fastening materials with staples. It features a soft grip, LED lighting and a capacity of 100 staples, a maximum staple length of 38 mm and a firing speed of 60 shots per minute.
Features | |
|---|---|
| Product type | Glue stick |
| Brand | EINHELL |
| Model | FIXETTO 18/50 S Solo |
Specifications | |
| Weight | 3.51 kg |
| Color | Black, Red |
| Magazine type | Straight magazine |
Technical data | |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Removable battery | Yes |
| Staple width (max.) | 5.7 mm |
| Magazine capacity | 100 staples |
| Staple length (max.) | 38 mm |
| Staple length (min.) | 10 mm |
| Firing speed | 60 rounds/min |
Additional information | |
| LED lighting | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Pins included | 500 pcs |
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |