Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
(1) Tested under limited conditions (maximum of 60 ml liquid spillage). Do not immerse the keyboard in liquid. (2) Based on independent sales data from major markets in units (July '19 - July '20), retail channel only: CA, CN, FR, DE, ID, KR, RU, SE, TW, TR, UK, US.
| Summary | Logitech K120 Corded Keyboard. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY. Cable length: 1.5 m. Recommended usage: Office. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.182 |
| Unit Box Length | 0.466 |
| Unit Box Width | 0.03 |
| Certification | CE, TUV, WEEE, FCC, UL/cUL, VCCI, BSMI, EPUP, KCC |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Fingerprint reader | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | No |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | office |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| USB hub | No |
| Windows keys | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | straight |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Mouse included | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 155 x 450 x 23.5 mm |
| Keyboard weight | 550 g |
| Batteries included | No |
| Package depth | 468.33 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 709 g |
| Package width | 28.6 mm |
| User guide | Yes |
| Compatible operating systems | Windows XP/Vista/7/Linux kernel 2.6+ |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Master (outer) case gross weight | 7700 g |
| Master (outer) case height | 402 mm |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case width | 162 mm |
| Model | K120 |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.002197/0.003121 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.75 kg |