- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Tefal Ultimate Pure - a powerful steam iron with an integrated water tank, anti-drip function and ECO mode. With a precision nozzle and a continuous steam flow of 50 g/min, it ensures efficient ironing.
Technical data | |
|---|---|
| Rating of the sole's scratch resistance | 5 |
Features | |
| Product color | Blue, Silver |
| Type | Steam iron |
| Steam boost performance | 260 g/min |
| Water tank type | Integrated |
| Anti-drip function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Spray function | Yes |
| Continuous steam output | 50 g/min |
| Continuous vapor diffusion | Nozzle |
| Adjustable steam | Yes |
| Water tank capacity | 0.27L |
| Precision tip | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Steam boost function | Yes |
| Filling hole size | Extra large |
| Continuous steam | Yes |
Power | |
| Power | 2800W |
Weight and dimensions | |
| Package width | 140mm |
| Package depth | 340mm |
| Package height | 180mm |
| Package weight | 1.68 kg |
| Width | 135mm |
| Height | 160mm |
Ergonomics | |
| Cable length | 2 years |
Indication | |
| Limescale indicator | No |