-
−9%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Mad Catz PILOT 3 is a high-end gaming headset designed for PC and console gaming enthusiasts, featuring a binaural design and headband style.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Height | 83 mm |
| Weight | 320g |
| Width | 217 mm |
| Depth | 192 mm |
System requirements | |
| Supported Windows operating systems | Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
Operation | |
| Wearing style | Headband |
| Lighting | No |
| Product type | Headphones |
| Headphone type | Binaural |
| Recommended use | For games |
| Product color | Black |
Package contents | |
| Quantity | 1 |
Ports and interfaces | |
| USB connection | No |
| 3.5mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Connection technology | Wired |
Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10,000 Hz |
| Microphone sensitivity | 42 dB |
| Microphone Directional Type | Unidirectional |
| Microphone noise cancellation | No |
Headphones | |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20,000 Hz |
| Speaker unit | 5cm |
| Magnet type | Neodymium |