-
−3%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Esperanza EBP008 with ceramic plates ensures even heat distribution and reduces hair damage. Adjustable temperature control up to 170°C allows you to customize the style to your individual needs. Compact black design and 1.8 m long cord guarantee convenient use.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Height | 20 mm |
| Cable length | 1.8m |
| Plate material | Ceramics |
Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 22W |
| AC input voltage | 230V |
Operation | |
| Hair texturizing | No |
| Adjustable thermostat | No |
| Hair straightening | Yes |
| Hair curling | No |
| Hair drying | No |
| Temperature (max) | 170 °C |