- In stock.
WASHING MACHINE EW7F4492FCE ELECTROLUX
WASHING MACHINE EW7F4492FCE ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW7F4492FCE |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 57.2 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 74.5 kg, 75.7125 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Eco 40-60, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Steam treatment, Silk wash, Spin and drain, Delicate program, Rinse program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Hygiene program, Down jacket wash program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 74 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Blue certified. QuickCare 59min. washing program |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year engine warranty. The smooth drum "Care" pattern is even gentler on your fabrics. "Wi-Fi" - the device can be controlled from a smart device using the "My Electrolux" app, where you will find even more programs, including the "Steam Refresh" program. With it, you can take care of your clothes between washes using "Steam Fragrance" fragrances, model: E6WMFR020. The steam program restores clothes with steam, reduces wrinkles and requires less ironing. Clothes retain their shape and texture for longer. "Time Manager" - allows you to shorten the washing time. "ProSense", "Eco valve" |
| Length | 646 mm. |
| Country of manufacture | PL |