- In stock
Washing machine ELECTROLUX EW7F3492FE
Washing machine ELECTROLUX EW7F3492FE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Freestanding |
| Color | White |
| Washing machine type | Front-loading |
| Standardized width | 60cm |
| Depth | 57.2 cm |
| Washing capacity | 9 kg |
| Maximum drilling speed | 1400 rpm |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption 100 cycles | 39 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Sound level class | B |
| Noise level | 74 dB |
| Cycle time | 228 minutes |
| Automatic fabric weighing technology | Yes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Capsule drawer | None |
| Steam technology | Steam program |
| Drum lighting | No |
| Engine type | Inverter |
| Wi-Fi | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Number of programs | 14 |
| Quick wash program | Yes |
| Wool washing certificate | Yes |
| Hot water connection option | No |
| Standardized height | 85 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Maximum depth | 60.1 cm |