Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips Norelco OneBlade QP1424/10. Shaver system: Foil shaver, Product colour: Charcoal. Power source: Battery, Operating time: 30 min, Charging time: 8 h. Attachment combs: Beard. Battery technology: Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Vendor Homepage | www.philips.ae/c-p/QP1424_10/oneblade-face |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.035 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Contour following | Yes |
| Number of shaver heads/blades | 1 |
| Product colour | Charcoal |
| Shaver system | Foil shaver |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Battery voltage | 5 V |
| Charging time | 8 h |
| Operating time | 30 min |
| Power consumption (max) | 0.5 W |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Attachment combs | Beard |
| Power cord included | Yes |
| Protection cap | Yes |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Model | QP1424/10 |
| Model name | QP1424/10 |
| Battery | Rechargeable |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.000808 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.178 kg |