-
−16%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
700Nm of torque for high-quality work. Brushless motor ensures greater efficiency and durability.
Features | |
|---|---|
| Product type | Impact wrench |
| Engine type | Brushless |
| Adjustable speed | Yes |
| Tool holder | 1/2' |
| Reverse | Yes |
| Product color | Red, Black |
| Insulation class | III |
| Built-in light | No |
Power | |
| Battery voltage | 18 V |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3Ah |
| Battery charging time | 1.5 hours |
Weight and dimensions | |
| Weight | 1.8 kg |
Operation | |
| Torque (max.) | 700 Nm |
| Idle speed (max.) | 2600 RPM |
| Idle stroke rate (max.) | 5000 IPM |
Package contents | |
| Battery pack | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc. |
| Carrying case | Yes |
| Charger | Yes |
| Set | Adapter for bits from 1/2' to 1/4' |
Safety warning | |
| Warnings | Risk of electric shock - keep the device away from water and moisture. |