-
−1%
ASUS SDRW-08U1MT optical disc drive Internal DVD-RW Black BULK
ASUS SDRW-08U1MT optical disc drive Internal DVD-RW Black BULK
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Disc loading type | Tray |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Height | 9.5 mm |
| Width | 128 mm |
| Depth | 127 mm |
| Weight | 152 g |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows 10 Education, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Home Premium x64, Windows 10 Education x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows Vista Business, Windows 8.1, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise |
| Interface | Serial ATA |
| Purpose | Laptop |
| Disc types supported | DVD+R DL, CD-R, CD-RW, DVD-RAM, DVD+RW, DVD-RW, DVD-R DL, DVD-R, CD-ROM, DVD-ROM, DVD+R |
| Optical disc diameter | 80 mm, 120 |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| Access time | 140 ms |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| CD-R read speed | 24x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8x |
| DVD-R read speed | 8x |
| CD-RW read speed | 24x |
| DVD-RW read speed | 8x |
| CD-ROM read speed | 24x |
| DVD+R read speed | 8x |
| CD read speed | 24x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| CD-RW write speed | 24x |
| DVD+R write speed | 8x |
| CD write speed | 24x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| CD-R write speed | 24x |
| Packet writing | Yes |
| Random write | Yes |
| Disc-at-once (DAO) | Yes |
| Sequential writing | Yes |
| Track-at-once (TAO) | Yes |
| Session-at-once (SAO) | Yes |