Saeco New Royal Black Semi-auto Espresso machine 2.5 L
Saeco New Royal Black Semi-auto Espresso machine 2.5 L
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 1400 W |
| Depth | 460 mm |
| Weight | 10 kg |
| Height | 398 mm |
| Width | 280 mm |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Product type | Espresso machine |
| Number of coffee strength settings | 7 |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Water tank capacity | 2.5 L |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Coffee beans capacity | 600 g |
| Number of grinder settings | 8 |
| Ground coffee container capacity | 18 cups |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Hot water system | Yes |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Number of programs | 4 |
| Tea making | Yes |
| Cappuccino making | No |
| Americano making | Yes |
| Latte Macchiato making | No |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Warnings | Do not use the equipment in a damp or wet environment to avoid risk of electric shock., Risk of electric shock., Unit may contain hot liquids under pressure - use with care. |