BOSCH WGG244ZCPL washing machine
BOSCH WGG244ZCPL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 12
business days
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Viewing window | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Silver |
| Display illumination | Yes |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Door hinge | Left |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2300 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Depth | 590 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 845 mm |
| Washing programs | Mix, Pre-wash, Wool, Delicate, Wash in cold water (15°C), Cotton, Spin, Hygiene, Quick 15 min, Synthetics, Hand wash, Easy ironing, Sport, Rinse, Eco 40-60, Quick 30 min |
| Noise emission class | A |
| Water Plus | Yes |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity | 9 kg |
| Delay start (max) | 24 h |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Adjustable temperature | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2244588 |