Samsung Galaxy Buds 4 Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
Samsung Galaxy Buds 4 Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 18.3 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Weight | 4.6 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 51 x 28.3 x 51 mm |
| Charging case weight | 45.1 g |
| Depth | 19.3 mm |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Wearing style | In-ear |
| AC adapter included | No |
| Charging case capacity | 515 mAh |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.1 |
| USB connector | USB Type-C |
| USB connectivity | Yes |
| Battery capacity | 45 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Battery recharge time | 1.13 h |
| Wireless charging | Yes |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 5 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC off) | 30 h |
| Battery recharge time (charging case) | 1.29 h |
| Battery capacity (charging case) | 515 mAh |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 24 h |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 6 h |
| Number of microphones | 3 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone type | Built-in |
| Driver unit | 1.1 cm |
| Ear coupling | Intraaural |
| Noise reduction | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |