-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The FREEDCONN FX motorcycle intercom features Bluetooth 5.0, a range of up to 2000 m, and supports up to 10 paired devices. It has IP67 protection, dual microphones, up to 30 hours of talk time, and FM radio.
Design | |
|---|---|
| Color | Black |
| Microphone | Yes (2 microphones) |
| Speakers | Yes |
| Connection | Micro USB |
Weight and dimensions | |
| Weight | 47 grams |
| Width | 84 mm |
| Height | 40mm |
| Depth | 20 mm |
Operation | |
| Bluetooth version | 5.0 + EDR |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HS/HF10W |
| Bluetooth range (device-to-device) | 10 years |
| Noise reduction | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| FM radio | Yes |
Battery | |
| Battery type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1.1Ah |
| Standby time | 30 days |
| Charging time | 4 hours |
Packaging | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Included | Stickers, MicroUSB cable |