Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The perfect haircut, personalised to you
with Motorised Combs
The Philips Hair Clipper 9000 ensures a perfect, personalised haircut. With 400 length settings and titanium blades, you get ultimate precision and power. Achieve the perfect finish tailored to your hair density.
- The warranty offers coverage for up to 5 years, including a 2-year standard global warranty, with an additional 3 years available upon registering the device within 90 days of purchase.
| Summary | Philips HAIRCLIPPER Series 9000 HC9420/15 Washable hair clipper. Product colour: Black, Silver, Minimum hair length: 0.5 mm, Maximum hair length: 4.2 cm. Power source: AC/Battery, Operating time: 120 min, Battery type: Built-in battery |
| Vendor Homepage | https://www.philips.co.uk/c-p/HC9420_15/hairclipper-series-9000-hair-clipper-with-motorised-combs |
| Unit Box Height | 0.225 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Cutter width | 41 mm |
| Maximum hair length | 42 mm |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Number of length steps | 60 |
| Product colour | Black/Silver |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Step precise | 0.2 mm |
| Suitable for entire body | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1 h |
| Operating time | 120 min |
| Power source | AC/Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Oil-free maintenance | Yes |
| Attachments quantity | 3 |
| Pouch | Yes |
| Travel pouch | Yes |
| Memory function | Yes |
| Model | HC9420/15 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002992 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.64 kg |