-
−6%
Electrolux PerfectCare 600 EW6SN406WP washing machine Front-load 6 kg 1000 RPM White
Electrolux PerfectCare 600 EW6SN406WP washing machine Front-load 6 kg 1000 RPM White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Cord length | 1.4 m |
| Drum volume | 42 L |
| Control type | Rotary |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.97 m |
| Door hinge | Left |
| Appliance placement | Freestanding |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | White |
| Loading type | Front-load |
| Power consumption (typical) | 2000 W |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 65 kWh |
| Water consumption per cycle | 42 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input voltage | 230 V |
| Height | 843 mm |
| Depth | 378 mm |
| Width | 595 mm |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Synthetics, Eco, Quick, Jeans/denim, Sport, Cotton, Wool, Delicate/silk |
| Cycle time (max) | 190 min |
| Maximum spin speed | 1000 RPM |
| Rated capacity | 6 kg |
| Rinse & spin program | Y |
| Noise level | 76 dB |
| Spin-drying class | C |
| Load balancing system | Yes |
| Baby care washing program | Y |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |