Electrolux EW6TN4062P washing machine Top-load 6 kg 1000 RPM D White
Electrolux EW6TN4062P washing machine Top-load 6 kg 1000 RPM D White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | Woolmark |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door hinge | Up |
| Display type | LCD |
| Product colour | White |
| Loading type | Top-load |
| Control type | Rotary, Touch |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | D |
| Input voltage | 230 V |
| Current | 10 A |
| Connected load (electric) | 2200 W |
| Water consumption per cycle | 40 L |
| Width | 400 mm |
| Height | 890 mm |
| Depth | 600 mm |
| Noise emission class | B |
| Maximum spin speed | 1000 RPM |
| Rated capacity | 6 kg |
| Spin-drying class | C |
| Washing programs | Wool, Quick, Cotton, Sport, Eco, Delicate/silk, Hygiene/anti-allergy, Synthetics |
| Baby care washing program | Y |
| Noise level | 75 dB |
| Interior capacity | 42 L |
| Rinse & spin program | Y |
| Cycle time (max) | 197 min |
| Adjustable feet | Yes |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Cord length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.42 m |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard. |