-
−1%
Electrolux EW2TN5061FP Top loading washing machine 6 kg 1000 rpm white
Electrolux EW2TN5061FP Top loading washing machine 6 kg 1000 rpm white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | Woolmark Blue |
| Product colour | White |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |
| Drum volume | 42 L |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door hinge | Up |
| Control type | Rotary, Touch |
| Loading type | Top-load |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Connected load (electric) | 2200 W |
| Water consumption per cycle | 40 L |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Height | 890 mm |
| Depth | 599 mm |
| Width | 397 mm |
| Noise emission class | B |
| Maximum spin speed | 1000 RPM |
| Cycle time (max) | 197 min |
| Washing programs | Spin/drain, Hygiene/anti-allergy, Synthetics, Cotton, Quilt, Spin, Delicate, Sport, Rinse, Eco 40-60, Quick 30 min, Quick 14min, Wool/silk, Anti-allergic |
| Rated capacity | 6 kg |
| Baby care washing program | N |
| Spin-drying class | C |
| Adjustable temperature | Manual/automatic |
| Start delay | Y |
| Rinse & spin program | Y |
| Noise level | 75 dB |
| Adjustable spin speed | Yes |
| AutoSense function | Yes |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Cord length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.42 m |
| Adjustable feet | Yes |