BOSCH WGG154ZSPL washing machine
BOSCH WGG154ZSPL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Door opening | Side opening |
| Drum volume | 70 L |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Door colour | White, Transparent |
| Display type | LED |
| Door type | Tempered glass |
| Door hinge | Left |
| Control type | Rotary |
| Door opening angle | 160° |
| Appliance placement | Freestanding |
| Viewing window | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | A |
| Depth | 588 mm |
| Height | 845 mm |
| Width | 598 mm |
| Weight | 73.8 kg |
| Washing programs | Cotton, Rinse, Centrifugation and pumping out, Wool, Dark colours / Jeans, Synthetics, Eco 40-60, Functional clothing, Drum cleaning, Super fast, Delicate/silk, Iron Assist, Hygiene+, Mix |
| Noise emission class | B |
| Adjustable temperature | Yes |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity | 10 kg |
| Cycle time (max) | 230 min |
| Spin-drying class | B |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delay start (max) | 24 h |
| Stain remover option | Yes |
| Protection against flooding | Y |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Premature door opening lock | Y |
| Warnings | Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard. |
| Bosch washing technologies | VarioDrum, ActiveWater™ Plus, SpeedPerfect, AntiVibration Design, EcoSilence Drive™ |