- New
-
−1%
The Sparkle Intel Arc A770 ROC 16GB black graphics card provides a resolution of up to 7680 x 4320 pixels and Ray Tracing, while its powerful 2300 MHz processor with 32 cores guarantees high performance.
The Sparkle Intel Arc A770 ROC 16GB black graphics card provides a resolution of up to 7680 x 4320 pixels and Ray Tracing, while its powerful 2300 MHz processor with 32 cores guarantees high performance.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The 'Sparkle Intel Arc A770 ROC 16GB Black' graphics card is a high-end GPU designed for demanding gaming and content creation, supporting a maximum resolution of up to 7680 x 4320 pixels.
Processor | |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Ray Tracing | Yes |
| Video processor family | Intel |
| Processor frequency | 2300MHz |
| Processor cores | 32 |
| Update frequency | 60Hz |
| Video processor | Arc A770 ROC |
Memory | |
| Data transfer speed | 17.5 Gbps |
| Memory bandwidth (max) | 560 GB/s |
| Video card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16GB |
| Memory bus | 256 bits |
Design | |
| Cooling type | Active |
| Product color | Black |
| Rear panel material | Metal |
| Number of fans | 2 |
| Minimum system power supply | 650W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 880g |
| Width | 281 mm |
| Height | 51 mm |
| Depth | 131 mm |
Operation | |
| Dual Link DVI | No |
| Integrated TV tuner | No |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
Ports and interfaces | |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| DisplayPort quantity | 3 |
| Number of HDMI ports | 1 |
| DisplayPort version | 2.0 |
| HDMI version | 2.0b |