-
−5%
TCL S59K 32S59K TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Metallic
TCL S59K 32S59K TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Metallic
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory | 8000 MB |
| Product colour | Metallic |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Frameless design | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Works with Apple Siri | No |
| Hotel mode | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Basic hotel mode | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Sleep timer | Yes |
| Picture-in-Picture | No |
| Auto power off | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Number of OSD languages | 29 |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Width (with stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 180 mm |
| Height (with stand) | 465 mm |
| Stand depth | 18 cm |
| Width (without stand) | 715 mm |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Weight (without stand) | 3.15 kg |
| Stand width | 68.3 cm |
| Weight (with stand) | 3.19 kg |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| HID support | Yes |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth profiles | HID, A2DP |
| Processor cores | 4 |
| DVD player | No |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| USB recording | No |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Video formats supported | MPEG2, H.265, H.264 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Picture processing technology | TCL IPQ 2.0 Engine |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Soundbar included | No |
| Remote control type | RC733A |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 1000 |
| Display diagonal (metric) | 81 cm |
| Viewable size diagonal | 8 cm |
| Display technology | QLED |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | No |
| Built-in subwoofer | No |
| Audio decoders | Dolby Audio, Dolby Digital Plus |
| Auto volume leveller | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 16 W |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| Doesn't contain | Mercury |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantum dot color technology | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Auto channel search | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL BG, PAL, SECAM, SECAM D/K, SECAM B/G, PAL I, PAL L, PAL DK, NTSC, SECAM L |
| App distribution platform | Google Play |
| Built-in Chromecast | Yes |
| Video apps | Netflix |
| Apple AirPlay 2 support | No |
| Smart modes | Sports, Game |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system version | 11.0 |
| Operating system installed | Android TV |
| Internet TV | Yes |
| TCL technologies (AV/TV) | T-cast, Chromecast Built-In, HDMI ARC, HDR (High Dynamic Range), Bluetooth, Dolby Audio® |