TP-Link 16-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+
TP-Link 16-Port Gigabit Easy Smart Switch with 8-Port PoE+
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Form factor | 1U |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Stackable | No |
| Power source | AC/PoE |
| Power consumption (max) | 124.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply included | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Height | 44 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 294 mm |
| Networking standards | IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 1000BASE-T, 10BASE-T |
| Number of VLANs | 4000 |
| Auto-negotiation | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | No |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat4, Cat3, Cat6 |
| Compatible operating systems | Windows |
| Maximum cable length | 100 m |
| Cables included | AC |
| User guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Power connector | AC-in jack |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames | 10000 |
| Forwarding rate | 23.8 Mpps |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 110 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Warnings | Do not open the case or try to repair it yourself., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations., Ensure the unit is adequately ventilated during operation. |
| Sustainability compliance | Yes |