Xiaomi Toaster EU
Xiaomi Toaster EU






Xiaomi Toaster EU
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Non-slip feet | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of slices | 2 slice(s) |
| Number of browning levels | 6 |
| Variable crust browning control | Yes |
| Long slot | Yes |
| Control type | Slider, knob, buttons |
| Built-in display | No |
| High-lift mechanism | Yes |
| Tap hole size | 3.5 cm |
| Heating function | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Crumb tray | Yes |
| Bun warmer included | Yes |
| Power | 780-930 W |
| Rated voltage | 220 - 240 V |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 280 mm |
| Height | 186 mm |
| Depth | 160 mm |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Safe to use | Y |
| Warnings | Keep away from children., The appliance should only be used in well-ventilated rooms., Do not touch hot surfaces during use. |