- New
The Philips 3000 Series HD2511/70 toaster can toast two slices of bread with eight adjustable browning levels. It features a self-rotating mechanism, a removable crumb tray and an auto-off function for safety.
The Philips 3000 Series HD2511/70 toaster can toast two slices of bread with eight adjustable browning levels. It features a self-rotating mechanism, a removable crumb tray and an auto-off function for safety.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Philips 3000 Series HD2511/70 toaster can toast two slices of bread with eight adjustable browning levels. It features a self-rotating mechanism, a removable crumb tray and an automatic shut-off function for safety.
Features | |
|---|---|
| Product type | Toaster |
| Brand | Philips |
| Model | 3000 series HD2511/70 |
Specifications | |
| Power | 830W |
| Number of slices | 2 |
| Number of brown levels | 8 |
| Dimensions | 278 mm (W) × 175 mm (H) × 167 mm (D) |
| Weight | 1.06 kg |
| Cable length | 0.85 m |
| Housing | Plastic |
Technical data | |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Self-winding mechanism | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| High lift mechanism | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
Additional information | |
| Color | Blue |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord storage | Yes |