Bosch BBS711ANM stick vacuum/electric broom Bagless 0.3 L Black, Red, Stainless steel
Bosch BBS711ANM stick vacuum/electric broom Bagless 0.3 L Black, Red, Stainless steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Flexible hose | Yes |
| Dust container type | Bagless |
| Integrated brush | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel, Red |
| Removable handheld vacuum | Yes |
| Dust capacity | 0.3 L |
| Charging time | 5 h |
| Runtime with motorized brush (high speed) | 10 min |
| Battery voltage | 18 V |
| Removable battery | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 40 min |
| Battery low indication | Yes |
| Width | 251 mm |
| Height | 1320 mm |
| Depth | 202 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Cleaning surfaces | Stair steps, Bare floor, Carpet, Upholstery, Hard floor |
| Built-in LED lighting | Yes |
| Turbo | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Animal care | Yes |
| Number of power levels | 3 |
| Suitable for all types of surface | Yes |
| Parking station | Yes |
| Dusting brush | Yes |
| Motorized brush | Yes |
| Charging base | Yes |
| LED indicators | Battery level |
| Parking position | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface., The hoover contains electrical components and must not be disposed of in the regular rubbish bin. |