Refrigerator BOSCH KGE398IBP
Refrigerator BOSCH KGE398IBP
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Bosch |
| Mounting type | Freestanding |
| Type | Fridge with bottom freezer |
| Type of refrigeration technology | Less frost |
| Height | 201 cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 65 cm |
| Color | Stainless steel |
| Standardized width | 60cm |
| Cool drawer | Near 0°C zone |
| Management | Internal electronic control |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 119 kWh |
| Useful refrigerator capacity | 249 liters |
| Useful freezer capacity | 94 liters |
| Wi-Fi | No |
| Converting a freezer to a refrigerator | No |
| Metalized back wall | No |
| Door handle | Yes |
| Humidity-controlled fruit/vegetable drawer | Yes |
| Ice cube generator | No |
| Soft door closing | No |
| Bottle shelf | Yes |
| Divided glass shelf | No |
| Door open signal | Yes |
| Rising temperature indicator | Yes |
| Economy mode | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Individual arrangement of shelves in the doors | No |
| Rapid cooling in the refrigerator | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Lighting | LED, LED |
| Number of freezer drawers/shelves | 3 |
| Fast freeze function in the freezer | Yes |
| Freezing capacity in 24 hours | 14 kg/24 hours |
| Duration of cold retention in the freezer during a power outage | 6 p.m. |
| Noise level | 38 dB |
| Sound level class | C |
| Climate class | SN-T |
| Standardized height | 205 cm |
| Lowest operating temperature | 10.0 °C |