-
−1%
TP-Link 8-Port 10/100/1000Mbps Desktop Network Switch
TP-Link 8-Port 10/100/1000Mbps Desktop Network Switch
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED indicators | LAN, Activity, Power |
| Product colour | Blue |
| Rack mounting | No |
| Input current | 0.6 A |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (max) | 3.7 W |
| Input voltage | 5 V |
| Heat dissipation | 12.617 BTU/h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Depth | 99 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 158 mm |
| Auto-negotiation | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Power connector | DC-in jack |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| MAC address table | 4000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 16000 |
| Forwarding rate | 11.9 Mpps |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Warnings | Do not open the case or try to repair it yourself., Ensure the unit is adequately ventilated during operation., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations. |