- New
-
−5%
Keenetic Orbiter Pro AC1300 Mesh Wi-Fi 5 Router/Extender/Access Point with 2-Port Gigabit Smart Switch and Power over Ethernet
Keenetic Orbiter Pro AC1300 Mesh Wi-Fi 5 Router/Extender/Access Point with 2-Port Gigabit Smart Switch and Power over Ethernet
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Supported WAN type | Multi-WAN |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| DHCP server | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Port forwarding | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Parental control | Yes |
| BeamForming | Yes |
| MIMO | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| DHCP client | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Reset button | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh router |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Height | 38 mm |
| Depth | 170 mm |
| Weight | 488 g |
| Width | 170 mm |
| AC adapter included | Yes |
| VPN support | PPTP (client/server) L2TP over IPSec (client/server) OpenVPN (client/server) SSTP (client/server) IPsec VPN (client/server) |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Guest access | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 400 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 7 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11v, IEEE 802.11a, IEEE 802.11r, IEEE 802.11k |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise, WPA3-PSK, HTTPS, WEP, WPA2-PSK, SSH, OWE |
| WLAN data transfer rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000, 100, 10 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |