- New
-
−4%
Keenetic Buddy 4 Mesh-Capable N300 Wi-Fi Range Extender with Fast Ethernet Port
Keenetic Buddy 4 Mesh-Capable N300 Wi-Fi Range Extender with Fast Ethernet Port
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Internal memory type | DDR2 |
| Processor cores | 1 |
| Processor frequency | 575 MHz |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | MediaTek MT7628N |
| Product colour | Grey, White |
| LED indicators | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| MAC address filtering | Yes |
| Backup function | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | No |
| Event logging | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Wireless meshing | Yes |
| Command-line interface (CLI) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 SSH, IPv6 Telnet |
| Depth | 41 mm |
| Width | 68 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 156 g |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11k |
| Security algorithms | WEP, WPA2-PSK, WPA3-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA-PSK, WPA3-PSK, OWE |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| MU-MIMO technology | No |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Type | Network repeater |
| WPS push button | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | No |
| Direct or cloud access via KeenDNS | Yes |
| Mobile app support | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 7 |
| Guest access | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| BeamForming | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 |
| Number of devices supported | 75 |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |