CANYON mouse MW-9 Dual-mode Wireless Red
CANYON mouse MW-9 Dual-mode Wireless Red
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
This minimalistic mouse will bring comfortable experience to your daily work due to its compact size, reliable rubberized coating, and 6 silent durable buttons. Power saving technology will make you forget about discharging battery. The mouse works in two modes - bluetooth and 2.4 GHz, so if you forgot the USB receiver, or just want to free up your USB port, you can use Bluetooth connection. It not only feels good, but it also looks amazing with its original metallic colour, applied by 3 times coating technology. Focus on the most important things, and let Canyon mouse become a reliable assistant in any working situation!
| Marketing Model Name | MW-9 |
| Commercial Name | CANYON mouse MW-9 Dual-mode Wireless Red |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interface | Bluetooth®/RF |
| Number of Buttons | 6 |
| Button Lifetime | 3 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 1600 dpi |
| Max&Min Movement Resolution | 800 dpi 1000 dpi 1200 dpi 1600 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | No |
| Mouse Features | Rechargeable Adjustable DPI Dual Mode |
| Battery Technology | Alkaline |
| Supports Battery Type Classification | AA |
| Battery Included Quantity | 1 |
| Battery Required Quantity | 1 |
| Requires Operating System | Apple Mac OS Microsoft Windows |
| External Color | Red |
| Included Accessories | Receiver Batteries |
| Package Style | Blister |
| Depth | 32.3 mm |
| Height | 112.25 mm |
| Width | 65.4 mm |
| Nominal Weight | 0.092 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 90 mm |
| Pack Width (mm) | 37.5 mm |
| Pack Height (mm) | 130 mm |
| Weight | 0.131 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.092 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485005733 |
| Color box dimensions (mm) | 73x203x141 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.14 kg |
| Carton weight (kg) | 6.2 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 48 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 1920 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1200x1000x1380 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 72 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 2880 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1200x1000x1995 mm |