LCD Monitor, MSI, 24.5 ", 1920x1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LCD, Flat, MAG255XF
Product reference:
2-4711377251204
LCD Monitor, MSI, 24.5 ", 1920x1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LCD, Flat, MAG255XF
Product reference:
2-4711377251204
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
- Rapid IPS Panel - Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- 300Hz Refresh Rate - Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AI Vision - The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
- Less Blue Light - Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum
| Summary | MSI MAG 255XF. Display diagonal: 62.2 cm (24.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display surface: Matt, Response time: 0.5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/MAG-255XF |
| Unit Box Height | 0.41 |
| Unit Box Length | 0.63 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| 3D | No |
| Adobe RGB coverage | 87 % |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 90 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 80 % |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 24.5 " |
| Display diagonal (metric) | 62.23 cm |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Horizontal scan range | 53.28 - 333 kHz |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Rapid IPS |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2802 mm |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 120 % |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 900 Hz |
| Viewable size, horizontal | 543.744 mm |
| Viewable size, vertical | 302.616 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Audio input | No |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 220.1 mm |
| Depth (without stand) | 66.4 mm |
| Height (with stand) | 418.5 mm |
| Height (without stand) | 326.9 mm |
| Weight (with stand) | 3240 g |
| Width (with stand) | 557.1 mm |
| Width (without stand) | 557.1 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 5130 g |
| On/off switch | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2120211/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2120211 |
| EPREL Version Number | 3 |
| Model | MAG 255XF |
| Model name | MAG 255XF |
| Unit Calculated Volume | 0.031 cubm |
| Product Net Weight | 3.24 kg |
| Unit Calculated Weight | 5.3 kg |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order