-
−2%
LCD Monitor, LG, 27 ", 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, Native aspect ratio 16:9, Flat, 27U730A-B
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Clarity with 8.29 million pixels
With 4K UHD (3840x2160) IPS and 3-side borderless design, it allows you to provide a workspace with four times the resolution of Full HD screen while editing multiple track without enlarge or reduce the timelines.
True colors trusted by pro
UltraFine is compatible with industry standard HDR10 (High Dynamic Range), based on the DCI-P3 90% color gamut, supporting specific levels of color and brightness that enable creators to experience the visual clarity with precise colors of the content and fine details.
Deeper black for detail
High contrast ratio delivers fine details without crushing, even in dark visuals. The IPS provides the consistent color expression on the screen from edge to edge, and it conveys your visual output.
All-in-One USB-C
The USB-C supports display, data transfer, and 90W device charging simultaneously, providing seamless laptop support all through a single cable.
Multiple connections from mac device to pc
Starters and professionals tend to have lots of gears. Link your various devices together and achieve the work efficiency.
Immersive sound
Immersive visual experience with Waves MaxxAudio—perfect for everything from blockbuster movies to adventure games. It makes every scene feel richer, with greater depth and detail.
Switch swiftly
LG Switch app optimizes your monitor for both work and life. Effortlessly customize your preferred image quality and brightness, also possible to split the display into 11 options and quickly launch your video call platform, making it even more convenient.
Clutter-free, slim design
The clutter-free L-stand and a 3-sides virtually borderless design are crafted to save desk space, making your setup efficient and reducing strain for staying focused longer with a fully adjustable base for swivel, tilt, pivot and height adjustments.
| Summary | LG 27U730A-B. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.lg.com/za/monitors/ultrafine-uhd-4k/27u730a-b/ |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.69 |
| Unit Box Width | 0.445 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 10 bit |
| Colour gamut | 90 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 68.4 cm |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect/High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.0518 x 0.1554 mm |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Flicker-free technology | Yes |
| Smart modes | Energy saving |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input current | 9 A |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Depth (with stand) | 253.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.4 mm |
| Height (with stand) | 539.2 mm |
| Height (without stand) | 363.5 mm |
| Weight (with stand) | 7700 g |
| Weight (without stand) | 10400 g |
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Package depth | 451 mm |
| Package height | 217 mm |
| Package weight | 10400 g |
| Package width | 694 mm |
| Cables included | AC/HDMI/USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Brand specific technologies | Black Stabilizer |
| Compliance certificates | CE/cUL/KC |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2310473/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | F |
| EPREL Registration Number | 2310473 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model | 27U730A |
| Model name | 27U730A-B |
| Unit Calculated Volume | 0.0644805 cubm |
| Product Net Weight | 7.7 kg |
| Unit Calculated Weight | 10.5 kg |