Qoltec 52380 Super Quick PD Charger | 1xUSB-C | 1xUSB | 65W | 5-20V | 1.5-3.25A | Black
Qoltec 52380 Super Quick PD Charger | 1xUSB-C | 1xUSB | 65W | 5-20V | 1.5-3.25A | Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Output voltage | 5-20 V |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Output current (5V) | 1.5A |
| Maximum power | 65 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Width | 97 mm |
| Weight | 103 g |
| Depth | 60 mm |
| Height | 28 mm |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Fast charging | Yes |
| Power protection features | Overheating, Short circuit, Over voltage, Overcharge, Under voltage |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Smartwatch, Smartphone, Power bank, Laptop, Tablet, Portable gaming console |
| Fast charging technology | Ultra Charge |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| USB Type-C ports quantity | 1 |