JVC XS-EP514B - party speaker, black
JVC XS-EP514B - party speaker, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Light effects | Yes |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Power consumption (typical) | 67 W |
| Battery life (max) | 16 hours |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 280 mm |
| Height | 625 mm |
| Depth | 316 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Maximum temperature | 35°C |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Karaoke | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Package contents | Remote control pendant x 1, Speaker x 1, Power cable, User manual, Microphone |
| FM band range | 87.5 - 108 MHz |
| RMS rated power | 150 W |
| Headphone frequency | 40 - 20000 Hz |
| Audio formats supported | MP3 |
| FM tuner | Yes |
| Mic input Jack 6.3mm | Yes |
| Number of USB Type A ports | 1 |
| USB port | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 6.35 mm (1 4-inch) input | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| AUX in | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| External antenna input | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Warnings | Keep out of the reach of children., The product contains batteries that may be harmful to the environment. Dispose of at suitable collection points., Do not expose to open flames or high temperatures. |