Fender Quantum HD 8 EU - USB-C audio interface
Fender Quantum HD 8 EU - USB-C audio interface
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Proper use | Studio |
| Type | USB interface |
| Product colour | Black |
| Product type | Audio interface |
| Control | Buttons, knob |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Height | 43.1 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Depth | 218 mm |
| Width | 483 mm |
| Package contents | USB type C cable x 1, DB9 cable x 1, Power cable, Audio interface x 1 |
| Colour display | Yes |
| Included software | Fender Studio Pro |
| Hardware included | Yes |
| Bit depth | 32 |
| Dynamic range | 124 dB |
| Sample rate | 44.1 / 48 kHz / 88.2 kHz / 96 kHz / 176.4 kHz / 192 kHz |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Instrumental input TS 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| Headphone outputs 1/4" (6.35 mm) | 2 |
| 6.35 mm (1 4-inch) output | 12 |
| Word Clock output | Yes |
| XLR combo inputs | 8 |
| Optical input | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Word Clock input | Yes |
| Optical output | 2 |
| Warnings | Do not open the appliance housing; risk of electric shock., Store away from heat and open flame., Avoid contact with liquids and moisture. |