- New
The Deerma DEM-CF50W hair dryer features 70 m/s airflow and a brushless motor running at 120,000 RPM for fast drying. It features 11 operating modes, negative ion technology, and a lightweight design for comfortable use.
The Deerma DEM-CF50W hair dryer features 70 m/s airflow and a brushless motor running at 120,000 RPM for fast drying. It features 11 operating modes, negative ion technology, and a lightweight design for comfortable use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Deerma DEM-CF50W hair dryer features a 70 m/s airflow and a brushless motor that operates at 120,000 RPM for fast drying. It features 11 operating modes, negative ion technology, and a lightweight design for comfortable use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Hair dryer |
| Brand | Deerma |
| Model | DEM-CF50W |
Specifications | |
| Air flow | 70 m/s |
| Voltage | 220 V~ |
| Power | 1400W |
| Frequency | 50Hz |
| Weight | 390 g |
| Dimensions | 250 × 97 × 70mm |
| Color | Navy blue |
Technical data | |
| Engine speed | 120,000 RPM |
| Negative ion generation | 400 million ions |
Additional information | |
| Operating modes | 11 modes |
| Noise level | 56 dB |
| Added accessories | Magnetic tip, magnetic holder, instruction manual |