The Deerma DEM-CF50W hair dryer features 70 m/s airflow and weighs just 390 g. It offers 11 different modes and uses negative ion technology to reduce hair damage during drying.
The Deerma DEM-CF50W hair dryer features 70 m/s airflow and weighs just 390 g. It offers 11 different modes and uses negative ion technology to reduce hair damage during drying.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Deerma DEM-CF50W hair dryer features an airflow of 70 m/s and a lightweight design of 390 g. It offers 11 different modes and uses negative ion technology to reduce hair damage during drying.
Features | |
|---|---|
| Product type | Hair dryer |
| Brand | Deerma |
| Model | DEM-CF50W (white) |
Specifications | |
| Air flow | 70 m/s |
| Voltage rating | 220 V~ |
| Power rating | 1400W |
| Frequency rating | 50Hz |
| Weight | 390 g |
| Dimensions | 250 × 97 × 70mm |
| Color | White |
Technical data | |
| Noise level | 56 dB |
| Operating modes | 11 modes |
| Temperature control system | Intelligent NTC system |
Included accessories | |
| Accessories |
|
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |