-
−16%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Royal Canin VHN Anallergenic Small Dogs is a veterinary diet designed to support dogs with food sensitivities. The 1.5 kg bag is designed for small breed dogs and has a limited number of ingredients.
Features | |
|---|---|
| Product category | Veterinary diet |
| Age of the animal | Adult |
| Health effects | General health |
| Animal breed | All small dog breeds |
| Weight range | 1kg - 1.9kg |
| Series | ROYAL CANIN Anallergenic |
| Animal life stage | Mature |
| Packaging type | Bag |
| Weight | 1.5 kg |
Weight and dimensions | |
| Package weight | 3 kg |
Nutrition facts | |
| Iodine content | 3.5 mg/kg |
| Copper | 15 mg/kg |
| Manganese | 56 mg/kg |
| Zinc | 152 mg/kg |
| Vitamin D3 | 1000 IU/kg |
| Fat content | 15% |
| Raw material ash | 7.2% |
| Iron | 42 mg/kg |
| Protein | 20% |
| Vitamin A | 30500 IU/kg |
| Selenium | 0.34 mg/kg |
| Raw material fibers | 1.9% |
Safety warning | |
|---|---|
| Warnings | Store in a cool, dry place. Follow the recommended feeding rate according to the package instructions. Keep out of reach of children. |