ORIJEN Small Breed Puppy - dry dog food - 1,8kg
ORIJEN Small Breed Puppy - dry dog food - 1,8kg
Guarantee
0 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Size of breed | Small breed 5 - 10 kg |
| Additional features | Grain-free, Food hypersensitivity, General health, Gluten-free, Allergy, Muscle building |
| Weight range | 1 kg - 1,9 kg |
| Category | For dog |
| Gluten free | Yes |
| Package type | Sack |
| Pet specific needs | Allergic, Food alergy |
| Weight | 1.8 kg |
| Age of the pet | Junior |
| Dog breed | All breeds of small dogs |
| Soy free | Yes |
| Product category | Dry food |
| Sugar free | Yes |
| Main flavor | Chicken |
| No artificial colours | Yes |
| Dosage form | Solid |
| Warnings | Follow the recommended feeding rate according to the instructions on the packaging., Ensure that the dog's bowl is always clean to prevent contamination of the food., Store in a dry and cool place away from direct sunlight. |
| Fat content | 20% |
| Moisture content | 12% |
| Crude ash | 9% |
| Crude fibres | 4% |
| Protein | 38% |