-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Royal Canin SHN Adult Small Breed Dry Dog Food is formulated for small breed dogs with specific nutritional needs. The 2kg bag contains poultry as the main source of protein to help support healthy digestion.
Features | |
|---|---|
| Dog breed | Small breed dogs |
| Packaging type | Bag |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Weight | 2 kg |
| Dosage form | Dry |
| Specific needs of pets | Proper digestion, Teeth |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Age of pets | Adult |
| Series | ROYAL CANIN Veterinary |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Breed size | Small breed 5 - 10 kg |
| Additional features | Dental, Digestive Support |
Nutrition facts | |
| Gross ash | 7.5% |
| Fat content | 16% |
| Crude fiber | 1.5% |
| Protein | 25% |