Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Puppy Mini is a dry dog food formulated for small and miniature breeds, including Jack Russell Terriers and Maltese. It provides balanced nutrition for healthy growth and development in puppies.
Features | |
|---|---|
| Sugar-free | No data available |
| Specific animal needs | Growth period |
| Preservative-free | Yes |
| Package weight | 8 kg |
| Animal age stage | Puppy |
| Health effects | Healthy bones, healthy growth, strong and powerful teeth |
| Packaging type | Said |
| Animal type | Dog |
| Dog breed | All miniature dog breeds, small dog breeds |
| Breed size | Small (2-10 kg), X-Small (< 4kg) |
| Soy-free | No |
| Gluten-free | No |
| Dosage form | Hard |
| The taste of animal food | Poultry |
| Lactose-free | Yes |
| Without artificial colors | Yes |
| Additional features | Growth period, general health |
| Animal breed | Jack Russell Terrier, Maltese |
| Product category | Dry food |
| Category | For dogs |
| Age of the animal | Puppy |
| Main flavor | Chicken |
| Package weight range | 5kg - 9.9kg |
| Breed size | Small breed 5 - 10 kg |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
Nutrition facts | |
| Fat content | 20% |
| Raw material ash | 7.3% |
| Protein | 31% |
| Raw material fibers | 1.5% |