-
−7%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Mini Exigent is a dry dog food formulated for demanding small breed dogs weighing 5-10 kg, with chicken as the main flavour. It is suitable for adult and senior dogs, providing essential vitamins and antioxidants to support overall health.
Features | |
|---|---|
| Main flavor | Chicken |
| Category | For dogs |
| Package weight range | 1kg - 1.9kg |
| Breed size | Small breeds 5 - 10 kg |
| Product category | Dry food |
| Dog breeds | Maltese, West Highland White Terrier, Miniature Spitz |
| Additional features | Suitable for the elderly, general health |
| Dog's age | Adult, Elderly |
| Series | ROYAL CANIN Feline Health Nutrition |
| Packaging type | Bag |
| Antioxidants included | Yes |
| Vitamins included | Vitamin E, Vitamin D3 |
| Health effects | General health |
| Dog's life stage | Mature |
| Dog food flavor | Vegetable |
| Package weight | 1 pc/1 kg |
| | |
Nutrition facts | |
| Iodine content | 39 mg/kg |
| Vitamin A | 29500 IU/kg |
| Zinc content | 133 mg/kg |
| Raw material | 4.8% |
| Crude fiber content | 2.6% |
| Iron content | 38 mg/kg |
| Protein content | 30% |
| Manganese | 50 mg/kg |
| Copper | 12 mg/kg |
| Vitamin D3 | 800 IU/kg |
| Fat content | 22% |
| Selenium content | 0.08 mg/kg |