-
−11%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Dry food for adult small breed dogs (5-10 kg) that helps maintain a healthy weight.
Features | |
|---|---|
| Gluten-free | No |
| Dosage form | |
| Without artificial colors | Yes |
| Product category | Dry food |
| Packaging type | Said |
| Dog breed | All miniature and small breeds |
| Soy-free | No |
| Specific needs | Helps maintain a healthy weight |
| Sugar-free | No data |
| Weight | 2 kg |
| Additional features | Without special needs |
| Main flavor | Poultry |
| Age | Adult |
| Category | For dogs |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Breed size | Small breed 5 - 10 kg |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
Nutrition facts | |
| Protein | 27% |
| Gross ash | 6.8% |
| Crude fiber | 1.7% |
| Fat | 16% |