Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Adult Medium Dry Food is specially formulated for medium-sized adult dogs weighing between 2 and 4.9 kilograms.
Weight: 4 kilograms. Nutritional facts: crude ash content - 6.2%, protein content - 25%, crude fiber content - 1.6%, fat content - 14%.
Features | |
|---|---|
| Soy-free | Yes |
| Gluten-free | No |
| Without artificial colors | Yes |
| Dog breed | All medium-sized dog breeds |
| Packaging type | Said |
| Dosage form | Hard |
| Specific needs of pets | No specific needs |
| Sugar-free | No data available |
| Weight | 4 kg |
| Age of pets | Adult |
| Main flavor | Poultry |
| Weight range | 2kg - 4.9kg |
| Royal Canin Coupons | Discount PLN 30 |
| Series | ROYAL CANIN Size Health Nutrition |
| Breed size | Medium breed 10 - 25 kg |
| Product category | Dry food |
| Category | For dogs |
| Additional features | Muscle development |
Nutrition facts | |
| Green ash content | 6.2% |
| Protein content | 25% |
| Crude fiber content | 1.6% |
| Fat content | 14% |