-
−7%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
ROYAL CANIN Gastrointestinal Low Fat dry dog food is designed for dogs of all breeds and ages, focusing on supporting the digestive system and maintaining a healthy body weight. The food has a poultry flavour, 22% protein and 7% fat, and is packaged in a 6 kg bag.
Features | |
|---|---|
| Additional features | Digestive support, Obesity tendency |
| Main flavor | Poultry |
| Series | ROYAL CANIN Gastrointestinal |
| Breed size | Suitable for all breeds |
| Category | For dogs |
| Weight range | 5kg - 9.9kg |
| Dog breed | Any breed |
| Pet's age | At any age |
| Pet life stage | Adult |
| Gluten-free | No |
| Product category | Dry food, Veterinary diet |
| Breed size | Every size (2 - 80 kg) |
| Soy-free | No data available |
| Packaging type | Bag |
| Without artificial colors | No data available |
| Pet food taste | Poultry, Beef |
| Lactose-free | Yes |
| Pet specific needs | Obesity tendency, Proper digestion |
| Sugar-free | No data available |
| Dosage form | Hard |
| Preservative-free | No data available |
| Weight | 6 kg |
| Animal type | Dog |
| Health effects | Maintaining a healthy body weight, improving digestion, overall health |
Nutrition facts | |
| Crude fiber | 1.8% |
| Gross ash | 6.2% |
| Fat content | 7% |
| Protein | 22% |