Freestanding dishwasher BOSCH SPS4EKI24E
Freestanding dishwasher BOSCH SPS4EKI24E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Grey |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door colour | Stainless steel |
| Leg height | 2 cm |
| Dosage assistant | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Interior material | Stainless steel |
| Adjustable feet | Yes |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Connector material | Schuko |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | C |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Automatic door opening | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 59 kWh |
| Hob connected load (electric) | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Height | 845 mm |
| Weight | 40.6 kg |
| Cable length | 1.75 m |
| Depth | 600 mm |
| Width | 450 mm |
| Table top thickness | 30 mm |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Poids avec emballage | 42 kg |
| Noise level | 44 dB |
| Noise emission class | B |
| Number of programs | 6 |
| Dishwashing programs | Eco, One hour, Favourite, Pots, Auto 45-65 ºC, Quiet 50°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 189 min |
| Delay time | 24 h |
| Start delay | Y |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |